-

در منابع طب سنتي ايران بيماري هاي پوست همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسياري موارد روش هاي درماني متعدد و کم خطري براي هر بيماري وجود دارد. بيماري پوستي کلف، يک اختلال تغييردهنده رنگ پوست صورت به سمت سياهي مي باشد که علل مختلفي از جمله بارداري و اختلالات قاعدگي (اختلال هورمون هاي جنسي)، بيماري هاي معده، کبد و ... مي توانند در ايجاد آن موثر باشند. از طرفي بيماري ملاسما در طب کنوني نيز با همين اسباب و علائم باليني شناخته مي شود. درمان ملاسما مشکل، طولاني مدت، علامتي و همراه با عوارض باليني بسيار زياد است. لذا اين مطالعه طراحي گرديد، تا بتوان با شناخت بيشتر هر دو بيماري (کلف و ملاسما) از روش هاي درماني کلف در بيماري ملاسما استفاده نمود.
روش ها: مطالعه يک بررسي مروري سيستماتيک مي باشد که به بررسي بيماري کلف در کتب طب سنتي معتبر در بين قرون دوم تا چهاردهم هجري پرداخته وپس از جمع آوري و تجزيه اطلاعات آن را با بيماري ملاسما مقايسه کرده است.
يافته ها: علائم باليني بيماري کلف با علائم باليني بيماري ملاسما مشابه مي باشد (هر دو بيماري به صورت ضايعات تيره رنگ، فاقد خشونت و بدون خارش هستند که معمولا در صورت ايجاد مي شوند). اين ضايعات مي توانند در روي پوست گسترده شوند. يکي از علل بسيار مهم ايجاد کننده هر دو بيماري بارداري و اختلالات قاعدگي (اختلال در هورمون هاي جنسي) مي باشد. البته حکماي طب سنتي علل متنوع ديگري را نيز در ايجاد اين بيماري ذکر کرده اند.
بحث و نتيجه گيري: علائم باليني بيماري کلف مشابه علائم ملاسما مي باشد. هر دو بيماري مذکور در زنان بيشتر رخ مي دهند. بين اسباب ايجاد کننده هر دو بيماري علل مشابهي وجود دارد و به نظر مي رسد علائم بيماري کلف در منابع طب سنتي ايران همان علائم بيماري ملاسماي موجود در طب کنوني باشد. بدين ترتيب با انجام مطالعات باليني در آينده مي توان از روش هاي درماني ساده، ارزان و کم عارضه کلف در بيماري ملاسما استفاده کرد.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:51 | نویسنده : نهال |

فن‌آوری تلفن همراه در ترکیب با تخصص‌های پزشکی، امکان جدیدی به نام سلامت همراه را معرفی کرده که فراهم‌کننده فرصت‌های جدیدی برای بهبود سلامت بیماران است. سلامت همراه موجب تحول در شیوه سنتی ارائه خدمات بهداشتی شده است و تصورات پیشین ما را از مفاهیمی چون ارائه کننده خدمات، بیمار، نحوه ارائه خدمات سلامتی و سبک زندگی تغییر داده است. هدف این مقاله، بررسی مفهوم سلامت همراه و حوزه‌های پرکاربرد آن در مدیریت و درمان بیماری‌های پوستی می‌باشد.

روش: مطالعه حاضر مروری جامع بوده و با هدف معرفی کاربرد سلامت همراه در ارائه خدمات تشخیصی و مراقبتی پوستی و نتایج بالینی حاصل از این روش انجام شد،جهت انجام این تحقیق از پایگاه‌های اطلاعاتی PubMed، Scopus، Google scholar، Web of Science، Ebsco، جهت جستجوی مقالاتی با موضوع پزشکی از راه دور، سلامت همراه و تله‌درماتولوژی استفاده شد.

نتایج: بررسی مطالعات موجود نشان می‌دهد که به کارگیری سلامت همراه در حوزه بیماری‌های پوستی نسبت به روش معمول تله درماتولوژی برتری داشته و این امکان را فراهم می‌کند که از آن برای ارائه تشخیص و درمان، غربالگری و تریاژ و مدیریت افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن در محل سکونت‌شان، استفاده کرد.

نتیجه ­گیری: سلامت همراه این پتانسیل را دارد که به ‌عنوان روشی کم هزینه و در دسترس، مکملی برای فراهم کردن خدمات تخصصی پوست، به‌ویژه در مناطقی که از نظر اقتصادی و یا جغرافیایی محروم می‌باشند، به کار گرفته شود و از این طریق شکاف موجود در دسترسی به خدمات تخصصی را پر کند.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:50 | نویسنده : نهال |

پاراپسوریازیس یا بیماری پوستی صدفی یا “Pityriasis Lichenoides” یک اختلال پوستی است که عمدتاً مردان زیر ۳۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. موارد بسیاری از این اختلال در طول سال های اولیه نوجوانی رخ می دهد. که به صورت یک سری از لکه های قرمز یا قهوه ای، پوسته پوسته بر روی تنه، باسن و پاها بالا ظاهر می شود. این لکه ها معمولا بدون علامت هستند، هر چند ممکن است در برخی موارد، سوزش وجود و خارش وجود داشته باشد.

بزرگترین مشکل این اختلال پوستی تاثیرِ آن بر ظاهر است، که می تواند موجب خجالت شود. اغلب موارد برای چند هفته تا چند ماه طول می کشد و به خودی خود در طی یک سال از میان می روند.

سه شکل متفاوت از این بیماری وجود دارد، یک شکل حاد و کوتاه با نامِ PLEVA که معمولا در کودکان وجود دارد، شایع ترین فرم مزمن، PLC و فرم ulceronecrotic یا PLEVA، اغلب به عنوان بیماری Mucha-Habermann نامیده می شود ، که می تواند همراه با علائم سیستمیک شامل تب و حالت تهوع باشد.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:48 | نویسنده : نهال |

به طور کلی، به عنوان این بیماری خود به خود از میان می رود، درمان معمولا لازم نیست. برای مواردی که خارش و یا ظاهر به مسئله تبدیل شوند، کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئیدی پوستی اغلب بثورات و خارش را کنترل می کنند. کاربرد آنتی هیستامین ها مانند بنادریل در دهان نیز به کاهش خارش کمک خواهد کرد.

در موارد به طور کلی، به عنوان این بیماری خود به خود از میان می رود، درمان معمولا لازم نیست. برای مواردی که خارش و یا ظاهر به مسئله تبدیل شوند، کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئیدی پوستی اغلب بثورات و خارش را کنترل می کنند. کاربرد آنتی هیستامین ها مانند بنادریل در دهان نیز به کاهش خارش کمک خواهد کرد.

در موارد خاص تهاجمی (شدید)، استروئیدهای سیستمیک و داروهای سرکوب کننده ایمنی را می توان برای کاهش علائم مورد استفاده قرار داد. ضایعات اولسراتیو بزرگتر ممکن است نیاز به کمک های اولیه نیاز داشته باشند. استفاده از داروهای موضعی و پانسمان استریل می تواند موجب تسهیل در بهبود شود.

متاسفانه، در این زمان این بیماری را می توان کنترل نمود اما قابل درمان نیست. مطالعات اخیر نشان داده اند که درمان با نور ماوراء بنفش بیماری پوستی صدفی را بهبود می بخشد. هر دو نوردرمانی با پسورالن یا درمان فتودینامیک با UVA و UVB موفقین محدودی در کنترل علائم داشته اند، هر چند احتمال عود باقی مانده است.

از آنجا که بیماری پوستی صدفی را با سایر اختلالات ایمنی در ارتباط است، برخی از پزشکان بر این باورند که تنظیم یک رژیم غذایی با تمرکز بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ممکن است در درمان این بیماری کمک کند. یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی و عاری از چربی های اشباع و ترانس، کلسترول، نمک و قند باشد می تواند کمک به تامین تمام مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد کمک کند تا عملکرد درستسیستم ایمنی بدن حفظ شود. (شدید)، استروئیدهای سیستمیک و داروهای سرکوب کننده ایمنی را می توان برای کاهش علائم مورد استفاده قرار داد. ضایعات اولسراتیو بزرگتر ممکن است نیاز به کمک های اولیه نیاز داشته باشند. استفاده از داروهای موضعی و پانسمان استریل می تواند موجب تسهیل در بهبود شود.

متاسفانه، در این زمان این بیماری را می توان کنترل نمود اما قابل درمان نیست. مطالعات اخیر نشان داده اند که درمان با نور ماوراء بنفش بیماری پوستی صدفی را بهبود می بخشد. هر دو نوردرمانی با پسورالن یا درمان فتودینامیک با UVA و UVB موفقین محدودی در کنترل علائم داشته اند، هر چند احتمال عود باقی مانده است.

از آنجا که بیماری پوستی صدفی را با سایر اختلالات ایمنی در ارتباط است، برخی از پزشکان بر این باورند که تنظیم یک رژیم غذایی با تمرکز بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ممکن است در درمان این بیماری کمک کند. یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی و عاری از چربی های اشباع و ترانس، کلسترول، نمک و قند باشد می تواند کمک به تامین تمام مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد کمک کند تا عملکرد درستسیستم ایمنی بدن حفظ شود.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:48 | نویسنده : نهال |

لیزر پالسی رنگی در لیزر درمانی به‌کاربرده می‌شود. لیزر رنگی پالسی، پرتو متمرکز نور زرد می‌سازد. وقتی‌که این نور به پوست برخورد می‌کند به گرما تبدیل می‌شود. این گرما عروق خونی اضافی در پوست که در ابتلا به پسوریازیس مؤثر هستند را تخریب می‌کند. برای مشخص کردن محل پوست که باید تحت درمان قرار گیرد، لیزر نور ماورا بنفش ساطع می‌کند.

لیزر، اشعه ماورا بنفش تولید می‌کند که طول‌موج آن مشابه طول‌موج‌های کوتاه است. لیزر درمانی با نور لیزر شدید کارکرده و پسوریازیس خفیف تا متوسط را بدون آسیب دیدن پوست سالم اطراف آن درمانی می‌کند. این روش برای پسوریازیس پلاکی کوچک کاملاً مؤثر است اما ازآنجاکه نواحی کوچکی از پوست می‌تواند با این روش تحت درمان قرار گیرد این تکنیک برای بیماری‌های شدید مؤثر واقع نمی‌شود.
بایدها و نبایدها برای افراد مبتلابه پسوریازیس

بااینکه نمی‌توان از ابتلا به پسوریازیس پیشگیری کرد، اما با رعایت برخی نکات می‌توان با این بیماری مقابله کرد:

استرس خود را با یوگا، دارو یا هر دو کاهش دهید
روش‌های مقابله با پسوریازیس را بیاموزید
به رژیم غذایی خود برای حفظ وزن سالم بدن توجه داشته باشید و از مصرف غذاهای تحریک‌کننده پرهیز کنید
به گروه‌ها یا وبلاگ‌های حمایت‌کننده یا بپیوندید و با افراد مشابه، بیماری خود را در میان بگذارید
از استعمال دخانیات پرهیز کنید

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:47 | نویسنده : نهال |

داروهای متعددی وجود دارند که می‌توانند به‌طور سیستماتیک در درمان و کنترل پسوریازیس مؤثر باشند. عموماً بیشتر داروهای خوراکی باهدف قرار دادن پروتئین در سیستم ایمنی بدن عمل می‌کنند. تنها استثنا دارویی است که اسیترتین (سوریاتن) نامیده می‌شود و از لحاظ ساختاری مانند ویتامین A است.

ازآنجاکه وجود سیستم ایمنی برای زنده ماند حیاتی و ضروری است، درمان‌های سیستماتیک با عوارضی همراه هستند. داروهایی مانند متوترکزات و سیکلوسپورین که به‌صورت خوراکی مصرف می‌شوند بر کبد، کلیه‌ها و مغز استخوان اثر می‌گذارند. داروهای خوراکی جدید که امروزه برای درمان پسوریازیس به‌کاربرده می‌شوند، اوتزلا (اپرمیلاست) نامیده می‌شوند.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:47 | نویسنده : نهال |
ین‌که چه چیزی باعث این برانگیخته شدن و تحریک شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود هنوز مشخص نیست اما استرس، اضطراب، آسیب‌دیدگی‌های پوستی، عفونت و تغییرات هورمونی می‌تواند باعث شعله‌ور شدن علائم پسوریازیس در افراد مبتلابه این بیماری شود.

برخی داروهای محرک مانند لیتیوم، داروهای ضد مالاریا، کوئیندین و ایندومتاسین می‌توانند باعث تشدید بیماری شوند. برخی از بیماران مبتلابه پسوریازیس به آلرژی، رژیم‌های غذایی و تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می‌دهند که البته هنوز اثبات نشده است.
بیماری پسوریازیس مسری و واگیردار نیست اما افراد مبتلابه این بیماری در برخی موارد مورد محرومیت‌های اجتماعی و تبعیض قرار می‌گیرند. این بیمار به‌طور متفاوتی بر افراد تأثیر می‌گذارد که این تأثیر هم می‌تواند فیزیکی و هم روانی باشد.
سلول‌های پوستی دائماً در حال ریزش هستند اما در پسوریازیس هم‌سلول‌های مرده و هم‌سلول‌های زنده روی سطح پوست جمع می‌شوند زیرا فرایند جایگزینی سلولی با سرعت زیادی اتفاق می‌افتد.این می‌تواند باعث قرمز شدن، پوسته پسته شدن و ایجاد تکه‌های پوستی خشن شود که با پوسته‌های نقره‌ای پوشیده شده‌اند و به‌سادگی می‌ریزند.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:46 | نویسنده : نهال |


بیماری پوستی صدف (پسوریازیس): علت و درمان
کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی


پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی التهابی است که پوست حدود 3 درصد از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بیماری صدف یا پسوریازیس، سلول‌های پوست 10 برابر سریع‌تر از حالت عادی رشد کنند. زمانی که این سلول‌ها به سطح پوست می‌آیند و می‌میرند، پلاک‌هایی با پوسته‌های سفیدروی پوست شکل می‌گیرند. پسوریازیس به شکل کورک یا پاپول‌های پوسته‌پوسته‌ای کوچک شکل می‌گیرند. زمانی که این پاپول‌ها به یکدیگر وصل شده و می‌پیوندند، پلاک‌های پوسته‌پوسته‌ای شکل می‌گیرند. این پلاک‌ها در پوست سر، آرنج‌ها و زانوها دیده می‌شوند. عفونت‌های قارچ پوستی بسیار شایع هستند و شامل عفونت قارچی پای ورزشکار، عفونت قارچ کشاله ران ، عفونت قارچی کچلی و عفونت قارچی مخمر می‌شوند. کچلی سر (عفونت قارچی پوست سر) قارچی است که پوست سر و در برخی موارد ابروها و مژه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مجموعه این قارچ‌ها که موجب بروز این بیماری می‌گردند درماتوفیت نام دارند (متعلق به جنس و رده‌ی تریکوفیتون یا میکروسپوروم). قارچ سر باعث ایجاد نقاطی کوچک با ظاهر سیاه و یا طاسی و احساس خارش در پوست سر می‌شوند.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:45 | نویسنده : نهال |

ایران موفق به درمان قطعی بیماری ویلتیگو (لک و پیس) شده‌است. این روش برای اولین بار در دنیا در ایران توسط پژوهشکده رویان ارائه شده‌است. محققان ایرانی با جداسازی سلول‌های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آنها در آمایشگاه، آن‌ها را به محل‌های فاقد رنگدانه تزریق می‌کنند. پس از ۲–۳ هفته، رنگدانه سازی در پوست شروع می‌شود. این در حالی ست که در روش‌های خارجی برای درمان این بیماری، تزریق از طریق تاول ایجاد شده و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه و استفاده از اشعهٔ ماورای بنفش استفاده می‌شود که ممکن است منجر به سرطان شود.[۱] به گفتهٔ دکتر حمید گورایی این روش کاملاً بی خطر بوده و رد پیوند آن منتفی است.[۲]

حدود ۶۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که ۲۰۰ هزار نفر از آنان به هیچ دارویی پاسخ مناسب نمی‌دهند. اما با روش جدید پژوهشگران ایرانی، همهٔ بیماران به‌طور صد در صد معالجه خواهند شد.[۳]

هدف اصلی درایران موفق به درمان قطعی بیماری ویلتیگو (لک و پیس) شده‌است. این روش برای اولین بار در دنیا در ایران توسط پژوهشکده رویان ارائه شده‌است. محققان ایرانی با جداسازی سلول‌های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آنها در آمایشگاه، آن‌ها را به محل‌های فاقد رنگدانه تزریق می‌کنند. پس از ۲–۳ هفته، رنگدانه سازی در پوست شروع می‌شود. این در حالی ست که در روش‌های خارجی برای درمان این بیماری، تزریق از طریق تاول ایجاد شده و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه و استفاده از اشعهٔ ماورای بنفش استفاده می‌شود که ممکن است منجر به سرطان شود.[۱] به گفتهٔ دکتر حمید گورایی این روش کاملاً بی خطر بوده و رد پیوند آن منتفی است.[۲]

حدود ۶۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که ۲۰۰ هزار نفر از آنان به هیچ دارویی پاسخ مناسب نمی‌دهند. اما با روش جدید پژوهشگران ایرانی، همهٔ بیماران به‌طور صد در صد معالجه خواهند شد.[۳]

هدف اصلی در درمان‌های رایج ویتیلیگو، بهبود وضعیت ظاهری پوست است و روند درمان نیاز به زمان طولانی دارد که معمولاً ۶ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضایعات بستگی دارد.

استروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌های سفید کمک کند، به خصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید حداقل تا ۳ ماه ادامه یابد تا بهبود قابل ملاحظه ایجاد شود.

با وجود آن که استفاده از لیزر و نور درمانی (فتوتراپی) می‌تواند عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد (بخصوص برروی پوست نواحی سالم)، در مواردی که بیماری شکل گسترده‌ای دارد، انتخاب دیگری برای درمان لکه‌های پوستی باقی نمی‌ماند.

یک روش دیگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بی‌رنگ کردن باقیمانده پوست بدن تا با لکه‌های سفید همرنگ شود. این روش درمانی برای بیمارانی که حداقل ۵۰٪ پوست آنها گرفتار است، توصیه می‌شود. به علاوه روش‌های دیگری هم به صورت موقت می‌توانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خالکوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود. ، بهبود وضعیت ظاهری پوست است و روند درمان نیاز به زمان طولانی دارد که معمولاً ۶ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضایعات بستگی دارد.

استروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌های سفید کمک کند، به خصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید حداقل تا ۳ ماه ادامه یابد تا بهبود قابل ملاحظه ایجاد شود.

با وجود آن که استفاده از لیزر و نور درمانی (فتوتراپی) می‌تواند عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد (بخصوص برروی پوست نواحی سالم)، در مواردی که بیماری شکل گسترده‌ای دارد، انتخاب دیگری برای درمان لکه‌های پوستی باقی نمی‌ماند.

یک روش دیگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بی‌رنگ کردن باقیمانده پوست بدن تا با لکه‌های سفید همرنگ شود. این روش درمانی برای بیمارانی که حداقل ۵۰٪ پوست آنها گرفتار است، توصیه می‌شود. به علاوه روش‌های دیگری هم به صورت موقت می‌توانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خالکوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:44 | نویسنده : نهال |

معمولاً افراد مبتلا به پیسی اول از همه به رنگدانه‌دار شدن (پیگمانتاسیون) به حالت لکه‌های سفید روی پوستشان توجه می‌کنند. این لکه‌ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دستها پاها بازوها، صورت و لبها شایع هستند. دیگر نقاط شایع لکه‌های سفید عبارت‌اند از زیر بغل و کشاله ران، اطراف دهان و چشم، پره‌های بینی، ناف و نواحی تناسلی.

پیسی معمولاً به یکی از سه الگوی زیر ظاهر می‌شود:

در یک الگو (الگوی کانونی) ناحیه بدون رنگدانه به یک یا تعداد معدودی ناحیه محدود می‌شود. بعضی افراد نواحی بدون رنگدانه را در یک سمت بدن خود دارند (الگوی سگمنتال). اما در بیشتر افراد مبتلا به پیسی نواحی فاقد رنگدانه در قسمت‌های مختلف بدن بوجود می‌آید (الگوی ژنرالیزه). علاوه بر لکه‌های سفید روی پوست، ممکن است افراد مبتلا به برص سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش را داشته باشند. افراد با پوست تیره ممکن است متوجه فقدان رنگ در ناحیه‌ای در داخل دهانشان بشوند.
در برخی افراد لکه‌های فاقد رنگ گسترش نمی‌یابد ولی این اختلال معمولاً پیشرونده‌است و به مرور زمان این لکه‌های سفید به دیگر نواحی بدن گسترش می‌یابند.
در بعضی افراد پیسی به آهستگی طی چند سال گسترش می‌یابد و در برخی دیگر انتشار سریعاً رخ می‌دهد. برخی افراد گزارش کرده‌اند که به‌دنبال دوره‌هایی از استرس فیزیکی یا روحی، به تعداد لکه‌های فاقد رنگدانه اضافه شده‌است.

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1396 | 15:44 | نویسنده : نهال |